#громадськемісце До речі – разом чи окремо? Як правильно писати “до речі”? #кропивницький #kropyvnytskyi

До речі – разом чи окремо? Як правильно писати “до речі”?

В українській мові часто виникають сумніви щодо правопису певних слів та сполучень. Одним із таких спірних моментів є написання “до речі”. Воно пишеться разом, чи окремо? І що про це говорив провідний український лексикограф та мовознавець Борис Гринченко? У цій статті ми розглянемо правильне використання “до речі” і надамо вам корисні поради щодо його вживання.

До речі: разом чи окремо

Вираз “до речі” є досить поширеним у нашій мові і використовується для переходу до нової теми або вказівки на щось додаткове, не пов’язане безпосередньо з обговорюваною темою. Чи слід писати його разом, чи окремо – це питання, яке хвилює багатьох. Про використання словосполучення детально описано на Nenws, де можна ознайомитись з актуальними прикладами від мовознавця.

Прислівник, утворений за допомогою прийменника й іменника, який зберігає своє лексичне значення та граматичну форму, пишеться окремо.

Згідно з правилами сучасної української мови, вираз “до речі” пишеться окремо, з додатковим пробілом між словами. Такий варіант правопису відповідає українським правилам складання слів та фраз.

Ось кілька прикладів правильного вживання:

  • До речі, ти не знаєш, котра година?
  • До речі, я хотів тобі подякувати за допомогу.
  • До речі, я завтра їду до Львова.
До речі: разом чи окремоДо речі: разом чи окремо
До речі: разом чи окремо / Фото: з відкритих джерел

Чому до речі раніше писали разом?

Чому провідний український мовознавець Борис Грінченко вважав, що “до речі” пишеться разом? Все достатньо просто. На початку XX століття правила українського правопису ще не були остаточно сформовані. Існувало два підходи до написання слів з прийменниками.

  1. Разом, якщо прийменник втрачав своє первісне значення і злився з іменником в одне ціле.
  2. Окремо, якщо прийменник зберігав своє первісне значення.

Грінченко вважав, що “до речі” втратило своє первісне значення і стало прислівником. Це твердження ґрунтується на тому, що “до речі” не використовується з прийменниковим відмінком, а лише у зв’язці з іншими словами. У словнику Грінченка “до речі” трактується як прислівник і пишеться разом. Ось цитата з словника:

До речі, присл. 1) Між іншим, мимохідь. 2) До того, що мова йде. 3) Відповідно до справи, до чого-небудь.

З того часу правила українського правопису змінилися. Згідно з “Українським правописом” 2019 року, “до речі” пишеться окремо. Це пояснюється тим, що “до” є прийменником, а “речі” – іменником у давальному відмінку.

Чому до речі раніше писали разом?Чому до речі раніше писали разом?
Чому до речі раніше писали разом? / Фото: з відкритих джерел

Висновок

Отже, правильне використання виразу “до речі” є важливим елементом нашої мови. Згідно з правилами сучасної української мови, прислівник, утворений за допомогою прийменника й іменника, який зберігає своє лексичне значення та граматичну форму, пишеться окремо. Вираз “до речі” відповідає цьому правилу, оскільки він складається з прийменника “до” і іменника “речі”, який має незмінну форму та лексичне значення.

Пам’ятайте, що використання правильної граматики та правопису допомагає зробити вашу мову більш точною та зрозумілою, а спілкування – чітким і ефективним. Тож уникайте недоліків у використанні цього виразу і продовжуйте підтримувати високий рівень мовної культури.

ДЖЕРЕЛО